Analiza ugody frankowej z pomocą prawnika

15 czerwca 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie kredytów frankowych. Orzecznictwo TSUE z pewnością przyczyni się do zmiany sytuacji frankowiczów w Polsce. Dziś sprawdzamy, jak wyrok TSUE wpłynie na zawieranie ugód o kredyt frankowy z bankiem, oraz podpowiemy, jak wygląda analiza ugody bankowej z pomocą prawnika.

Co zmienia wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych?

15 czerwca 2023 roku zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwestii kredytów frankowych, chodzi dokładnie o sprawę C 520/21. TSUE orzekł, że bank nie ma prawa domagać się dodatkowych świadczeń z tytułu unieważnienia umowy kredytu frankowego, może to natomiast zrobić kredytobiorca. Bank ma prawo jedynie domagać się zwrotu kapitału kredytu wraz z odsetkami za opóźnienia w spłacie. Wyrok TSUE w zasadzie potwierdził opinię Rzecznika Generalnego, który już w lutym 2023 roku twierdził, że banki, które domagają się wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, działają sprzecznie z normami unijnymi.

Jak wygląda analiza ugody frankowej przez prawnika?

Ugoda frankowa może być korzystna, ale nie dla wszystkich. Zanim frankowicz zdecyduje się na ugodę frankową z bankiem, warto by sytuację finansową przeanalizował prawnik. Każdy bank ma własne warunki ugody frankowej, jedne są atrakcyjne, inne zaś nie. Obecna sytuacja i wyrok TSUE mogą zmusić banki do zaproponowania korzystniejszych warunków ugód, możliwe, że wtedy sytuacja ulegnie poprawie.

Doświadczony prawnik przeanalizuje ugodę frankową dla klienta, sprawdzi, czy jest ona korzystna i czy nie krzywdzi kredytobiorcy. Pomoc prawna może przydać się także przy wyliczeniach finansowych, jak będzie rozliczany kredyt, czy w jaki sposób będą naliczane odsetki. Adwokat jest w stanie określić, czy proponowane warunki ugody frankowej są korzystne dla kredytobiorcy. Po pomoc do prawnika warto zgłosić się także dlatego, że pozwala on ustalić ryzyko sprawy frankowej, po przeanalizowaniu zarówno ugody frankowej, jak i umowy kredytowej prawnik może podpowiedzieć, czy lepszym rozwiązaniem będzie zawarcie ugody frankowej, czy może pozew.

Czy ugoda z bankiem jest lepsza niż proces sądowy?

Niewątpliwie, płyną pewne korzyści z zawarcia ugody z bankiem w sprawie kredytu frankowego, ale trudno jednoznacznie stwierdzić, czy to rozwiązanie jest lepsze od pozwu sądowego. Zawarcie ugody frankowej z bankiem nie jest korzystne dla wszystkich. Opłacalność ugody frankowej w dużej mierze zależy od warunków, które zaproponuje bank. Kilka lat temu, kiedy jeszcze orzecznictwo sądowe nie było ujednolicone, ugoda z bankiem mogła wydawać się korzystna. Obecnie coraz więcej spraw frankowych rozstrzygana jest na korzyść frankowiczów, dlatego też coraz mniej osób decyduje się na ugodę z bankiem. Frankowicz, który zdecyduje się pozwać bank, może zyskać więcej niż w przypadku ugody frankowej.

Wyrok TSUE zdecydowanie wpłynął korzystnie na sytuację frankowiczów. Możliwe, że do sądu zaczną wpływać kolejne wnioski o pozew sądowy. Jednak nie jest to przesądzone, wszystko zależy od banków i tego, jakie warunki ugody frankowej zaproponuje.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *