Dla kogo zawarcie ugody frankowej z bankiem jest korzystne?

Czwartkowy wyrok TSUE wywołał wielkie oburzenie w sektorze bankowym. 15 czerwca 2023 roku TSUE wydał wyrok w sprawie kredytów frankowych. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyroki w sprawie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy (C-520/21) oraz zabezpieczeń roszczeń frankowiczów (C-287/22).

Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

15 czerwca 2023 roku TSUE potwierdził, że instytucjom bankowym nie przysługują żadne środki poza zwrotem wypłaconego kapitału oraz odsetkami za opóźnienie spłaty, kredytodawcy nie mogą zatem składać pozwów przeciwko klientom. Banki nie mają prawa żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy, ponieważ to on zawarł w umowie kredytowej klauzule abuzywne. Wyrok TSUE z 15 czerwca 2023 roku nie obejmuje jednak kwestii związanej z roszczeniami banków o zwrot kosztów za korzystanie z kapitału. Ta sprawa, oznaczoną sygnaturą C-756/22 jeszcze czeka na rozstrzygnięcie.

Na co mogą liczyć frankowicze po wyroku TSUE?

Wyrok TSUE przyczynił się do ujednolicenia orzecznictwa w sprawie kredytów frankowych (wcześniej decyzje sądów bywały różne, niektóre sądy działały na korzyść frankowiczów, inne nie). Trybunał przyznał, że oddalanie wniosków o zabezpieczenie kredytu frankowego jest sprzeczne z prawem unijnym. Sądy nie mogą odmówić zawieszenia płatności rat po złożeniu pozwu przeciwko bankowi. To dobra nowina dla wszystkich frankowiczów, którzy analizują ugodę frankową lub zastanawiają się nad pozwem frankowym.

Dlaczego banki zachęcają do zawarcia ugody frankowej?

Aktualnie banki uruchomiły kampanię reklamową “Ugoda lepsza niż proces” z nadzieją, że przekona ona frankowiczów do zawierania ugód frankowych. Instytucje finansowe chętniej oferują zawarcie ugody frankowej, ponieważ w tej chwili jest to dogodna dla nich opcja. Według bankowców, zawarcie ugody frankowej jest najkorzystniejsze dla obu stron. Dlaczego? To ich zdaniem najefektywniejszy sposób na rozstrzygnięcie sporu między frankowiczami a bankami, zawarcie ugody frankowej w teorii jest szybsze i przede wszystkim tańsze, jednak zanim frankowicz zdecyduje się na ten krok, powinien poprosić prawnika o analizę ugody frankowej. Wyrok TSUE z 15 czerwca sprawił jednak, że ugody bankowe nie wydają się już tak atrakcyjne, jak wcześniej.

Czy zawarcie ugody frankowej z bankiem jest korzystne dla frankowicza?

To, czy zawarcie ugody frankowej z bankiem jest korzystne, zależy od kilku kwestii, niezbędna jest tu analiza ugody frankowej. Z pewnością największą zaletą ugody jest to, że pozwala ona na szybkie rozwiązanie sprawy frankowej. Proces frankowy może trwać nawet kilka lat, z kolei zawarcie ugody z bankiem to kwestia kilku miesięcy. Proces sądowy jest droższy, co może być pewnego rodzaju obciążeniem finansowym dla frankowicza, dlatego czasem zawarcie ugody z bankiem może wydawać się korzystniejsze. Ugoda frankowa nie zawsze jest korzystna, przewalutowanie kredytu frankowego na złotówki powoduje wzrost kosztów kredytu, dlatego tak ważna jest analiza ugody frankowej przez prawnika. Ponadto kredytobiorcy mają na uwadze to, że sądy działają na korzyść frankowiczów, a odsetek wygranych spraw frankowych jest wysoki.

Nie ma jednoznaczniej odpowiedzi na to, czy lepiej jest zawrzeć ugodę frankową, czy może pozwać bank. Każda sprawa frankowa jest inna i wymaga dogłębnej analizy prawnej. Wyrok TSUE z pewnością spowoduje kolejne zatrzęsienie w sektorze bankowym, możliwe, że do sądów będą trafiać kolejne pozwy.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *