Osoby, które posiadają zadłużenie w obcej walucie, np. we franku szwajcarskim mogą starać się o przewalutowanie kredytu we frankach. Na czym to dokładnie polega i czy możliwe jest przewalutowanie kredytu po kursie z dnia zawarcia umowy kredytowej, odpowiemy w poniższym artykule.
Czy kredyt frankowy można przewalutować po kursie z dnia umowy?
Zmiana waluty kredytu frankowego nie zawsze jest korzystna. Sprawa wygląda inaczej, jeśli kredyt zostałby przewalutowany po kursie z dnia zawarcia umowy kredytowej, takie rozwiązanie w wielu przypadkach mogłoby być dla frankowicza bardzo korzystne. Przewalutowanie kredytu po kursie z dnia zawarcia umowy wiązałoby się z niższymi ratami. Czy jest ono możliwe? Okazuje się, że tak. Jednak nie zawsze jest to opłacalne, banki często zachęcają do ugody, jednak nie wspominają o tym, że przewalutowanie kredytu po kursie z dnia zawarcia umowy może wiązać się z dodatkowymi opłatami, a mianowicie z wyższym oprocentowaniem, które opiera się na wysokości krajowych stóp procentowych, a to może znacznie podwyższyć koszt kredytu. Co więcej, do usługi przewalutowania kredytu bank może doliczyć koszty sporządzania aneksu do umowy, co również wpłynie na podniesienie kwoty zadłużenia.
Czy przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy się opłaca?
Przewalutowanie kredytu nie zawsze jest opłacalne, każda sytuacja kredytowa jest jednostkowa. Warto przeanalizować sytuację finansową z prawnikiem lub ze specjalistą finansowym, by decyzja o zmianie waluty kredytu frankowego była świadoma i odpowiedzialna. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy może wiązać się z dodatkowymi opłatami i z wyższym oprocentowaniem, z tego powodu należy dokładnie policzyć, czy takie rozwiązanie byłoby korzystne finansowo.
Jak przewalutować kredyt we frankach?
Żeby zmienić walutę kredytu we frankach, należy złożyć stosowny wniosek w banku, w którym zostało zaciągnięte zobowiązanie finansowe. Po złożeniu wniosku bank analizuje sytuację kredytową frankowicza, jeśli wniosek zostanie przyjęty, to następuje renegocjacja warunków umowy kredytowej, zasad, jak i kosztów przewalutowania. Jeśli wymagania przedstawione przez bank zostaną zaakceptowane przez frankowicza, następuje podpisanie aneksu do umowy kredytowej.
Jakie są alternatywy dla przewalutowania kredytu?
Przewalutowanie kredytu to prawdę mówiąc, rozwiązanie korzystne dla banków. Ugody zawarte z bankiem o zmianę waluty kredytu mają być zapewnieniem, że frankowicz swojej sprawy nie skieruje na drogę sądową. Poza zmianą waluty zobowiązania w banku frankowicz może wnioskować o:
- odfrankowienie kredytu,
- unieważnienie umowy kredytowej.
Warto najpierw sprawdzić, na czym polega odfrankowienie kredytu i czym różni się to od przewalutowania. Warto wiedzieć, jakie są zasadnicze różnice między tymi rozwiązaniami.
Zanim zdecydujemy się na to, co zrobić z kredytem frankowym, umowę kredytową warto skonsultować z doświadczonym prawnikiem. Pomoże on wybrać najlepszą opcję spłaty zadłużenia.
0 komentarzy