Co oznacza wyrok TSUE ws. zawieszenia spłat kredytu?

Ostatnimi czasy do sądów trafia coraz więcej spraw frankowych. Wiele wyroków jest korzystnych dla konsumentów, co sprawia, że coraz więcej osób chętnie podejmuje walkę z bankami. Zachęcający do działania jest też najnowszy, czerwcowy wyrok TSUE ws. zawieszenia spłat kredytu, który opisujemy poniżej.

O czym mówi wyrok TSUE ws. zawieszenia rat kredytu?

Wyrok TSUE z 15.06.2023 w sprawie C-287/22 odnosi się do sporu między jednym z kredytobiorców, a Getin Noble Bankiem. Pytanie prejudycjalne wystosował Sąd Okręgowy w Warszawie w kwestii uwzględniania wniosku o zawieszenie rat kredytu, przy rozpatrywaniu prawdopodobnej nieważności umowy frankowej zawartej z bankiem. Wyrok TSUE ws. zawieszenia rat kredytu jasno stanowi, że podczas dowodzenia nieważności umowy kredytu przez konsumenta, sąd nie powinien oddalać wniosków o zabezpieczenie powództwa, jeśli jest ono konieczne do doprowadzenia sprawy do finału.

Co dla frankowiczów oznacza wyrok TSUE ws. zawieszenia spłat kredytu?

Nawet chwilowa przerwa od obowiązkowych płatności może znaczyć wiele dla kredytobiorcy. Najlepszym przykładem na to, jak wyrok TSUE o zawieszeniu spłat kredytu frankowego może pomóc w sądzie, jest oszczędność środków i przeznaczenie ich na pomoc prawną. Jeśli kredytobiorca ma podstawy, aby twierdzić, że umowa frankowa faktycznie zawiera w sobie rażące błędy, nawet chwilowe zawieszenie spłat kredytu może okazać się sporym zastrzykiem gotówki. Dzięki temu o wiele łatwiej znaleźć będzie lepszego prawnika, a tym samym zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozstrzygnięcie procesu.

Warto pamiętać, że wyrok TSUE ws. kredytów frankowych z 15 czerwca 2023 oznacza również większą mobilizację do działania, a więc jeszcze więcej spraw do analizy przez konsumentów oraz sąd. Kredytobiorcy przekonani do zawieszenia spłaty kredytu prawdopodobnie będą z takiej możliwości korzystali. Na samym początku ścieżka ta nie jest szczególnie trudna, ale istnieje ryzyko niepowodzenia. Kredytobiorca musi bowiem wykazać wysoką możliwość przegranej banku w sądzie. Im więcej jednak podobnych spraw będzie kończyło się sukcesem, tym więcej materiału badawczego będą mieli przyszli kredytobiorcy, jeśli będą decydowali się na podobnych ruch.

Co dla banków oznacza wyrok TSUE ws. zawieszenia spłat kredytu?

Nie można zapominać o tym, że wyrok TSUE ws. kredytów frankowych niesie także zasadnicze konsekwencje dla samych banków. Łatwiejsze zawieszenie spłat kredytu oznacza, że banki nie tylko nie będą mogły żądać od konsumenta rat kredytowych, ale nie będą one mogły również rozwiązać podpisanej umowy o kredyt frankowy. Warto również wspomnieć, że wyrok TSUE może znacząco przyczynić się do zwiększenia ilości pozwów przeciw bankom, a w efekcie do obniżenia autorytetu tej instytucji.

Widać więc, że wyrok TSUE ws. zawieszenia spłat kredytu może przyczynić się do zwiększenia się ilości składanych pozwów frankowych. Dzięki zarządzeniu Trybunału Europejskiego kredytobiorca ma również prostszą ścieżkę do tego, aby wstrzymać spłacanie rat kredytowych jeszcze przed zapadnięciem prawomocnego wyroku sądu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *