Wystąpienie ze sprawą przeciwko bankowi może być pomocne dla wielu osób z kredytem frankowym, ale samo wypełnienie dokumentów nie załatwia sprawy. Aby w pełni uwolnić się od konieczności spłat kredytu, konieczna jest ostateczna decyzje sądu. Ostatnimi czasy sprawy frankowe stały się jednak dość przewidywalne i w wielu przypadkach proces to tylko formalność. Warto więc wiedzieć, jak zawieszenie spłat kredytu może pomóc w uporaniu się z całym procesem i co mówi o tym najnowszy wyrok TSUE?
- Czym jest zawieszenie spłaty kredytu frankowego?
- Co mówi wyrok TSUE o zawieszeniu spłaty kredytu frankowego?
- Jak zawieszenie spłaty kredytu frankowego może pomóc frankowiczom
Czym jest zawieszenie spłaty kredytu frankowego?
Zawieszenie spłaty kredytu frankowego to forma odroczenia spłaty zobowiązania względem banku. Dla wielu osób jest to również sposób na wcześniejsze przerwanie spłat, w przypadku planowanego postępowania w sprawie wadliwej umowy kredytowej. Przy pozytywnym rozpatrzeniu wniosku kredytobiorca może zawiesić spłatę rat, co może być znaczącym wytchnieniem finansowym podczas udowadniania nieważności umowy kredytu.
Warto wspomnieć, że zawieszenie spłaty kredytu jest dla wielu frankowiczów pierwszym krokiem do uwolnienia się od płacenia ciągłych rat. Przeważnie tego rodzaju wakacje kredytowe są bowiem stosowane, aby odroczyć spłaty wyłącznie na jakiś czas, a następnie wrócić do ich regulowania. W przypadku zawieszenia rat kredytu frankowego przed lub w trakcie postępowania sądowego kredytobiorca polegający na obiektywnie wysokim prawdopodobieństwie wygranej sporu może przestać płacić bankowi wcześniej, jeszcze przed oficjalną decyzją sądu.
Co mówi wyrok TSUE o zawieszeniu spłaty kredytu frankowego?
Kwestia zawieszenia spłaty kredytu frankowego okazała się na tyle skomplikowana dla polskiego sądu, że temat ten został skierowany bezpośrednio do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Analizując wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych wyraźnie widać, że wnioski o zawieszenie spłaty kredytu nie powinny być oddalane przez sąd. Każdy z nich powinien być jednak dokładnie analizowany.
Jak zawieszenie spłaty kredytu frankowego może pomóc frankowiczom
Główną konsekwencją wyroku TSUE ws. zawieszenia rat kredytu frankowego dla kredytobiorcy, jest możliwość podreperowania budżetu. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez sąd, kredytobiorca nie będzie musiał płacić rat kredytu, a bank nie będzie mógł również rozwiązać zawartej wcześniej umowy do czasu zapadnięcia wyroku. Jest to istotne, ponieważ przed zapadnięciem wyroku TSUE ws. kredytów frankowych, istniała nieco większa szansa na odrzucenie tego rodzaju wniosku, przede wszystkim z uwagi na niepewną sytuację prawną. Po oficjalnym ogłoszeniu decyzji więcej osób może być natomiast zmobilizowanych, do walki z bankami.
Główną zaletą wyroku TSUE, ws. zawieszenia rat kredytów frankowych jest to, że kredytobiorca będzie mógł w pełni skupić się na dochodzeniu sprawiedliwości. Po udowodnieniu wystarczającego prawdopodobieństwa przyszłego wykazania błędów w umowie frankowej kredytobiorca, zamiast spłacać kolejne raty, może przeznaczyć więcej środków na pomoc prawną oraz przygotowanie solidnej linii obrony w sądzie.
Wyrok TSUE w sprawie zawieszenia rat kredytów może więc pomóc w podjęciu decyzji przy pozwie frankowym. Stanowi on bowiem zapewnienie, że sądy polskie nie powinny z miejsca odrzucać wniosków o zawieszenie spłaty. Dzięki temu konsumenci mają większą szansę na wytchnienie finansowe w trakcie batalii sądowych przeciwko bankom.
0 komentarzy