Co musisz wiedzieć o unieważnieniu umowy kredytu frankowego?

Kredyty frankowe wiele lat temu były prawdziwą zmorą kredytobiorców. Gdy kurs franka szwajcarskiego gwałtownie wzrósł, wysokość rat kredytów walutowych powiększyła się w sposób nieproporcjonalny do zaciągniętej kwoty. Ponieważ było to obciążenie, na które mało kto był gotowy, frankowicze zaczęli dochodzić sprawiedliwości na drodze sądowej.

Unieważnienie umowy kredytu frankowego – na czym polega?

Wielu frankowiczów, którzy decydują się na postawienie sprawy przed sądem, zastanawia się, o co wnioskować w przypadku wygranej sprawy. Banki bardzo często proponują ugodę z frankowiczami, która pozwala na znaczne umniejszenie kosztów zapłaconego już kredytu. Jednak dużo korzystniejszą z perspektywy klienta banku opcją jest nieważność umowy kredytu. Na czym polega? W prostych słowach, jest to uznanie, że umowa, w ramach której został zaciągnięty kredyt, jest nieważna. W efekcie takiego postanowienia, klient banku musi zapłacić tylko tyle, ile faktycznie dostał od banku – niezależnie od tego, czy kredyt było denominowany, czy indeksowany do franka szwajcarskiego

Czy mogę wnioskować o unieważnienie umowy kredytu we frankach?

Każda umowa kredytowa jest inna. Z kredytami we frankach (i innymi kredytami walutowymi) sprawa jest o tyle skomplikowana, że każdy bank ma swoje zasady przyznawania pożyczki. Oczywiście istnieją pewne regulacje, których musi on przestrzegać jednak co najmniej dyskusyjna jest kwestia ustalanego przez bank kursu, po którym w dniu wpłaty transzy klientowi wypłacane są pieniądze – i odwrotnie, kurs ten ustala bank także, kiedy klient spłaca swoją ratę. Jeśli chcemy unieważnić kredyt frankowy, należy w pierwszej kolejności ustalić, czy przypadkiem umowa, którą podpisywaliśmy z bankiem, nie zawierała tak zwanych klauzul abuzywnych, czyli niezgodnych z dobrymi obyczajami i rażąco naruszającymi interes klienta. Właśnie na klauzule abuzywne najczęściej powołują się sądy, przyznając umowie kredytu frankowego status nieważności. Przełomem w sprawie unieważnienia umowy kredytu we frankach był wyrok TSUE z 2019, który wprowadził do debaty w kwestii frankowej pojęcie abuzywności.

Z czym wiąże się unieważnienie umowy kredytu we frankach?

Unieważnienie umowy kredytu we frankach jest jedną z najkorzystniejszych dla kredytobiorcy form uregulowania narosłego kredytu, z którym nie może on sobie poradzić. W przypadku unieważnienia kredytu klient banku musi oddać placówce tylko tyle pieniędzy, ile pożyczył (po kursie, w jakim pieniądze zostały mu przekazane w momencie wpłaty przez bank transzy). Odchodzą tutaj wszystkie prowizje i inne dodatkowe koszty. Jeśli zostały one pobrane, bank musi je zwrócić klientowi jak najszybciej. Unieważnienie kredytu to dla klienta bardzo korzystna opcja, nad którą warto się zastanowić.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *