W jakim sądzie składa się pozew o kredyt frankowy?

Frankowicze coraz częściej decydują się na pozew, jednak nie jest to takie proste. Pierwsze trudności pojawiają się jeszcze przed złożeniem pozwu do sądu. Do którego sądu powinno się złożyć pozew? Czy wybór sądu przy sprawie frankowej ma znaczenie? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Gdzie się składa pozew o kredyt frankowy?

Już na samym początku ludzie zastanawiają się, czy powinni złożyć wniosek do sądu okręgowego, czy może rejonowego? Należy się tutaj kierować wartością przedmiotu sporu, czyli inaczej wysokością dochodzonego roszczenia. Jeśli roszczenia wynoszą mniej niż 75 tys. złotych, to pozew można złożyć do sądu rejonowego. W sytuacjach, w których roszczenie jest większe niż 75 tysięcy, sprawę należy kierować do sądu okręgowego. I to zwykle do niego składane będą wnioski o pozew i zapłatę kredytu frankowego, bo te z reguły są dość wysokie.

W jakim mieście należy złożyć pozew o kredyt frankowy?

Po wybraniu sądu należy ustalić właściwość miejscową, czyli w który mieście sąd jest położony i który będzie rozpatrywał naszą sprawę. Pozew o kredyt frankowy można złożyć w sądzie przypisanym do naszego miejsca zamieszkania, ale może to być także sąd właściwy dla pozywanego banku. Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia właściwości miejscowe:

  • ogólne,
  • przemienne,
  • wyłączne.

Pierwszy dotyczy składania pozwu w miejscu zamieszkania pozwanego, w przypadku banków zwykle będzie to Warszawa. Większość spraw frankowych toczyła się wobec: mBanku S.A., Millennium S.A. czy PKO BP S.A., a te swoją siedzibę mają właśnie w stolicy. Właściwość wyłączna wskazuje sąd, do którego należy wznieść pozew, jednak nie ma to zastosowania w przypadku spraw o kredyt frankowy. Przemienna zaś pozwala na składanie wniosku w miejscu zamieszkania kredytobiorcy.

Pozew do sądu wydziału ds. frankowych

W Warszawie znajduje się wydział do spraw frankowych w Sądzie Okręgowym. Powstał on w celu przyspieszenia rozpatrywania wniosków, miesięcznie do tego wydziału trafia prawie 4 tysiące spraw. Co ciekawe, rozprawy sądowe w tym wydziale mogą być także prowadzone w trybie online. To kolejny sąd, w którym można złożyć pozew o kredyt frankowy. W wydziale obecnie orzeka aż 17 sędziów.

Który sąd wybrać do sprawy frankowej?

Wybranie odpowiedniego sądu do złożenia pozwu może być kłopotliwe, nie każdy przecież będzie mieć dość czasu, by wyjechać do Warszawy, by złożyć stosowny wniosek. Jest też szansa, że sądy poza stolicą są mniej oblegane, a to pozwala na szybszy wyrok. Przy składaniu wniosku warto też zwrócić uwagę na inne aspekty, jak np. to czy sąd prowadził już sprawę frankową przeciwko temu bankowi i jak się ona zakończyła. Niektóre sądy pracują też szybciej niż inne, sądy we Wrocławiu, w Szczecinie czy w Katowicach potrafiły rozstrzygać sprawy frankowe po upływie pod 15 do 24 miesięcy od złożenia pozwu, co jak na ogólnopolskie standardy jest dość szybko. Rekordowe uprawomocnienie umowy kredytu frankowego w banku Santander trwało rok i odbyło się we Wrocławiu właśnie.

1 komentarz

  1. Jan Ryczko

    Będę składać pozew o kredyt frankowy. Zastanawiam się tylko czy lepiej jest zrobić to w moim miejscu zamieszkania, czy może już bezpośrednio do wydziału spraw frankowych w Sądzie Okręgowym? Czy to, gdzie złożę pozew ma znaczenie? Gdzie moje szanse na pozytywny wyrok będą większe?

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *