Spłacony kredyt frankowy a pozew. Czy można pozwać bank po spłaceniu kredytu?

Kwestie związane z kredytami frankowymi są tematem publicznej debaty od wielu lat. Najczęściej porusza się w nich aspekty, które są interesujące dla kredytobiorców, którzy wciąż mają zobowiązanie do spłacenia. Co jednak z tymi, którzy uregulowali należności względem banku? Czy oni także mogą wystąpić z pozwem do sądu?

Spłacony kredyt frankowy a pozew – czy można pozwać bank po spłaceniu zobowiązania?

Co do zasady kredytobiorca, który spłacił kredyt frankowy, ma prawo do złożenia pozwu przeciwko bankowi. Dotyczy to przede wszystkim osób, które dokonując spłaty, nie wiedziały, że umowa kredytowa posiada błędy oraz klauzule abuzywne. Oznacza to, że nie były one świadome braku konieczności uiszczania rat w wysokości określonej przez bank. Gdy został spłacony kredyt frankowy, pozew może być złożony także, gdy kredytobiorca był świadomy braku konieczności świadczeń i złożył do banku oświadczenie, że raty regulowane są z zastrzeżeniem zwrotu. Prawo złożenia pozwu frankowego przysługuje także osobom, które spłaciły kredyt w celu uniknięcia egzekucji, a także istnienia podstaw prawnych do ogłoszenia nieważności podpisanego kontraktu. Warto pamiętać o terminie przedawnienia, który zgodnie z zapisami Kodeksu Cywilnego to 10 lat.

Spłacony kredyt frankowy a ugoda, czyli co należy się kredytobiorcy, który spłacił kredyt frankowy?

Na samym początku warto zaznaczyć, że w przypadku spłacenia w pełni zobowiązania frankowego, pełnomocnicy banków bardzo często wytaczają argumentację związaną z tym, że skoro kredyt został spłacony, to jego warunki odpowiadały kredytobiorcy i nie powinien on kwestionować zapisów umowy po spłacie zadłużenia. W związku z tym bardzo trudno jest o zawarcie umowy i konieczne jest złożenie pozwu o kredyt frankowy. Wzór nie jest dostępny w internecie, najlepiej zatrudnić do tej sprawy wykwalifikowanego w sprawach frankowych prawnika. Za jego pomocą można domagać się analogicznych roszczeń co kredytobiorcy, którzy wciąż mają zadłużenie względem instytucji. Są to: unieważnienie umowy, przewalutowanie, odfrankowienie kredytu.

Czy warto pozywać bank po spłaceniu kredytu frankowego?

Pozwanie banków w sprawach frankowych staje się coraz częstszą praktyką, zarówno wśród kredytobiorców spłacających zadłużenie, jak i tych, którzy go nie posiadają. Wynika to nie tylko z faktu, że banki coraz częściej wydają pozytywne dla nich wyroki. Warto także zwrócić uwagę na szansę poprawy sytuacji finansowej kredytobiorcy, ponieważ w większości przypadków zasądzane są zwroty dziesiątek, a nawet tysięcy złotych przez banki. Należy także zaznaczyć, że w świetle prawa stosunkowo łatwo dowieść jest nieprawidłowość w umowie, zwłaszcza jeżeli pozew o kredyt frankowy sporządzany jest przez wykwalifikowanych w tym zakresie prawników, którzy znają się na prowadzonych przez siebie działaniach oraz posiadają doświadczenie związane ze sprawami tego typu. Należy jednak zaznaczyć, ze wsparcie profesjonalnego prawoznawcy jest stosunkowo drogie i nie każdy były kredytobiorca, po spłacie kredyt frankowego, posiada środki, które pozwolą mu na opłacenie kancelarii. Dodatkowo sprawa może trwać długi czas, co wiele osób skutecznie zniechęca do podjęcia kroków prawnych. Warto udać się prawnika, by ocenił on sytuację umowę o kredyt frankowy i na tej podstawie zdecydować, czy warto pozywać bank po spłaceniu całości zobowiązania. Na samym końcu warto podkreślić, że decydując się na wejście na ścieżkę sądową z bankiem bardziej opłacalny (mimo że droższy) jest pozew indywidualny, aniżeli zbiorowy.

1 komentarz

  1. Kuch

    To dobra wiadomość, że osoby, które spłaciły kredyt, też mogą ubiegać się o swoje. Szkoda tylko, że nie zawsze jest to skuteczne, kiedyś się nie mówiło tyle o tych klauzulach abuzywnych, to człowiek nie wiedział…

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *