Skutki odfrankowienia kredytu, które muszą znać frankowicze

Swego czasu wiele tysięcy Polaków zdecydowało się na kredyty we frankach. Niestety okazało się to prawdziwą pułapką, z której skutkami kredytobiorcy zmagają się do dzisiaj. Istnieją jednak rzeczywiste sposoby rozwiązania problemów frankowców na drodze sądowej. Jednym z nich jest odfrankowienie kredytu.

Na czym polega odfrankowienie kredytu?

Odfrankowienie kredytu polega na usunięciu z umowy kredytowej klauzuli indeksacyjnej, dzięki czemu przyjmuje się, że kwota kredytu została udzielona w polskich złotych, a dalsze rozliczanie kredytu odbywa się na podstawie pierwotnie ustalonego oprocentowania. Wiąże się to więc z uwolnieniem od ryzyka walutowego i odcięciem zależności rat od aktualnego kursu franka szwajcarskiego. Odfrankowienie kredytu odbywa się na drodze postępowania sądowego, gdzie możemy również dążyć do przewalutowania lub całkowitego unieważnienia umowy. Bez względu na drogę, jaką wybierzemy, kredytowanie może stać się o wiele korzystniejsze.

Kiedy można odfrankować kredyt?

Jeśli chcemy wnioskować o odfrankowienie kredytu musimy upewnić się, że w naszej umowie z bankiem występują tzw. klauzule abuzywne. Są to zapisy bezskuteczne i niewiążące kredytobiorców, które często były stosowane przez instytucje udzielające zobowiązań. Mogą to być np.:

  • klauzula indeksacyjna przeliczająca kredyt wg kursu CHF ustalanego dowolnie przez bank,
  • klauzula oprocentowania zmienianego przez bank,
  • klauzula ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Jeśli którakolwiek z ww. klauzul znajduje się w naszej umowie kredytowej, możemy wnieść do sądu pismo o odfrankowienie kredytu. Tu należy nadmienić, że większość tego typu spraw jest sądzona na korzyść kredytobiorcy. Około 30 razy więcej spraw jest wygranych właśnie przez dłużników, aniżeli przez instytucje finansowe. Dzieje się tak za sprawą wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprzed kilku lat, który mówi jasno, że klauzule przypominające te wymienione przez nas wyżej, są nieuczciwe i naruszające zasady współżycia społecznego.

Jakie są skutki odfrankowienia kredytu?

Odfrankowienie skutkuje tak naprawdę nowym rozliczeniem kredytu. Nie jest zatem tak, że umowa staje się niewiążąca, jednak występuje ona w nieco innej formie. Kredytobiorca otrzymuje wyliczenie rat takie, jakie otrzymałby, gdyby bank od początku nie stosował przeliczenia na franki. Raty, które były dotychczas spłacane, okazują się zawyżone, w związku z czym zmniejsza się rzeczywista kwota kapitału do spłaty. Niesłusznie pobierane opłaty powinny być oddane kredytobiorcy. Bywa i tak, że po przeliczeniu wychodzi, że całość kredytu została już spłacona, a czasem nawet z nadwyżką. Wówczas bank również jest zobowiązany oddać kredytobiorcy powstałą nadpłatę. Jeśli jednak nadal zostają jakieś raty do spłaty, są one znacząco niższe, nieuzależnione od kursu franka i kredyt pozostaje ze stosunkowo niskim oprocentowaniem.

Jak obliczyć nadpłatę — odfrankowienie kredytu kalkulator

Jeśli chcemy się przekonać, jak faktycznie może przebiegać odfrankowienie kredytu w naszej sytuacji, możemy skorzystać z ogólnodostępnych kalkulatorów. Po wprowadzeniu odpowiednich danych powiedzą nam one, jaka kwota może zostać nam zwrócona przez bank i jakiej wielkości kapitał pozostanie nam do spłaty.

Czy skutki odfrankowienia kredytu są opłacalne?

To zasadniczo zależy od indywidualnych okoliczności. Zapewne dla każdego frankowicza korzystna będzie jakakolwiek zmiana, czy to w postaci unieważnienia umowy, czy odfrankowienia kredytu. Można powiedzieć, że odfrankowienie niesie dla kredytobiorcy podwójną korzyść, ponieważ i zwracane są nadpłacone kwoty z rat, i obniżone zostaje saldo zadłużenia. Wnioskować o odfrankowienie zawsze warto, pod warunkiem że mamy ku temu zasadność (klauzule abuzywne). Jest bowiem bardzo duża szansa, że sąd wyda wyrok na naszą korzyść i zdecydowanie polepszymy naszą sytuację kredytową.

1 komentarz

  1. Bianka

    Zastanawiam się, czy lepiej starać się o unieważnienie kredytu, czy o odfrankowienie? Czy może odwalutowanie (chociaż to chyba to samo co odfrankowienie….? Za dużo tych pojęć)? Która z tych opcji będzie najbardziej opłacalna dla frankowicza?

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *