Popularne jest powiedzenie, że kredyt cementuje związek bardziej niż małżeństwo. W przypadku kredytu hipotecznego we frankach jest w nim wiele racji. Formalności i ich załatwianie w banku po rozwodzie, wcale nie są prostą sprawą. Rozwód a kredyt hipoteczny we frankach — co warto wiedzieć? Czytaj dalej!
- Kto spłaca kredyt hipoteczny we frankach po rozwodzie?
- Rozwód a kredyt hipoteczny — podzielenie długu
- Rozwód a kredyt we frankach szwajcarskich — pozew frankowy
Kto spłaca kredyt hipoteczny we frankach po rozwodzie?
W celu ustalenia drogi postępowania z kredytem przy rozwodzie ważny jest czas, kiedy zobowiązanie zostało zaciągnięte. Jeśli przed ślubem jeden z małżonków posiadał kredyt hipoteczny, rozwód w jego przypadku niczego nie zmienia i w dalszym ciągu musi z zobowiązania się wywiązać. Sposób udzielenia rozwodu także nie ma wpływu na spłatę kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich. Nawet jeśli postanowieniem sądu, wydano orzeczenie o rozpadzie małżeństwa z winy jednej ze stron, dla banku jest to nieistotna informacja i nie weryfikuje on pożycia małżonków.
Wiele zależy również od możliwości ugody i porozumiewania się byłych małżonków. Jeśli umówią się na dalszą wspólną spłatę, wszystko jest w porządku. Tak samo, jeśli w mieszkaniu obciążonym kredytem hipotecznym we frankach zamieszka jedna ze stron, np. matka z dzieckiem, ale byli partnerzy będą współpracować i dalej wspólnie spłacać zobowiązanie, bank nie będzie wnosił żadnego sprzeciwu. Dla niego ważne są regularnie wpływające spłaty rat.
Inaczej jest w sytuacjach konfliktowych, kiedy to eks małżonkowie nie potrafią się porozumieć. Wówczas można sprzedać nieruchomość, spłacić zobowiązanie z kredytem hipotecznym we frankach szwajcarskich i rozpocząć nowe życie już bez wspólnych długów.
Rozwód a kredyt hipoteczny — podzielenie długu
Dobrą praktyką w kontekście rozwodu i kredytu we frankach, jest cesja zobowiązania na jednego z byłych współmałżonków, szczególnie w sytuacji, kiedy nie chce on sprzedaży nieruchomości. Przepisanie zobowiązania jest prawnie możliwe, ale decyzję podejmuje oczywiście bank, który często żąda dodatkowego zabezpieczenia, jak włączenie do umowy innego kredytobiorcy. Jeśli uda się sprostać wymaganiom banku, możliwe jest podzielenie długu i przeniesienie zobowiązania tylko na jedną stronę.
Rozwód a kredyt we frankach szwajcarskich — pozew frankowy
Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się zobowiązania jest unieważnienie umowy kredytu. Posiada on wysoką skuteczność, ponieważ szanse na wygranie są naprawdę spore. Umowy o kredyty frankowe, bardzo często posiadają w swojej treści tzw. klauzule abuzywne – niedozwolone, które są solidną podstawą do wniesienia pozwu o unieważnienie zobowiązania. Unieważnienie umowy kredytowej jest korzystne dla byłych małżonków, ponieważ bardzo często nie muszą niczego więcej spłacać i kończą zobowiązanie. Co ważne, pozew taki złożyć może także jedna ze stron, natomiast były partner musi zostać o takim fakcie poinformowany.
Jak widać, rozwód a kredyt hipoteczny we frankach, jak zawsze w sprawach związanych z różnymi zobowiązaniami, jest sprawą wielowątkową i wiele zależy od indywidualnych zależności. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć porady specjalisty, który po przeanalizowaniu sytuacji pomoże wypracować korzystne rozwiązanie.
0 komentarzy