Od czego zacząć przewalutowanie kredytu?

Jeśli tak jak wielu Frankowiczów popadłeś w kłopoty przez podpisanie niekorzystnej umowy kredytowej, warto zainteresować się dostępnymi rozwiązaniami, które pomogą wyjść z problemów. Jest ich kilka, a jedną z najczęściej wybieranych jest przewalutowanie kredytu. Czym jest i od czego zacząć ten proces?

Czym jest przewalutowanie kredytu we frankach?

Kredyty we frankach to bardzo trudne zagadnienia, które spędzają sen z powiek wielu osobom. Sporo tych zobowiązań podpisywanych było na pozornie korzystnych zasadach, niskich prowizjach i marżach. Haczykiem było jednak ryzyko walutowe, które wraz z nagłym wzrostem kursu franka w 2015 stało się bardzo realne. Kredytobiorcy, którzy zobowiązanie zaciągnęli po kursie waluty, który urósł zaledwie w ciągu kilku dni, stanęli przed wizją spłaty często wielokrotności kwoty. Ponieważ wielu z nich nie było na to przygotowanych, a banki bardzo często na wahaniach kursów zarabiają (jest to tak zwany spread), pomysłem, jaki proponują kancelarie rozczarowanym kredytobiorcom, jest przewalutowanie kredytu, które polega na przeliczeniu kwoty, wyrażonej na umowie we frankach, na złotówki, po kursie waluty z czasu podpisania kontraktu. Wskutek takiego rozwiązania, Frankowicz spłaca tylko kwotę, na jaką był wcześniej mniej więcej przygotowany plus koszty marży i prowizji. Inną opcją, często proponowaną przez kancelarie, jest choćby nieważność umowy kredytu, która wskazywana jest jako jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań dla Frankowicza.

Jak rozpocząć przewalutowanie kredytu frankowego?

Jeśli chcesz przewalutować swój kredyt, musisz wiedzieć, że lawina pozwów, która trafiła w ostatnich latach do różnych banków i liczne roszczenia klientów sprawiają, że starają się one zniechęcić byłych klientów do dochodzenia swoich praw. Aby rozpocząć przewalutowanie kredytu frankowego, można co prawda napisać skargę do banku, lub starać się o polubowne załatwienie sprawy, jednak najskuteczniejszą opcją jest po prostu pozew bankowy. Jak go przygotować? Przede wszystkim należy udać się do specjalistycznej kancelarii, która zajmuje się sprawami frankowymi. Warto mieć świadomość, że każdy przypadek jest inny, dlatego tak ważne jest przedyskutowanie pozwu z kancelarią, która pomoże przygotować dobry wniosek o przewalutowanie kredytu.

Jak złożyć wniosek o przewalutowanie kredytu we frankach?

Proces bankowy to poważna sprawa. Aby złożyć pozew, należy najpierw sprawdzić, gdzie zarejestrowany jest bank, do którego mamy roszczenia, a następnie wskazać w pozwie, czego się domagamy i na jakiej podstawie. Odpowiedni pozew pomoże przygotować kancelaria.
Choć najlepsze efekty daje postępowanie sądowe, wniosek do banku też nie jest złym pomysłem, pod warunkiem, że w naszym imieniu wystąpi do placówki kancelaria. Jeśli dokument złoży prawnik, bank prawdopodobnie nie będzie zainteresowany wchodzeniem na drogę sądową, zwłaszcza, że placówki najczęściej sprawy o kredyty po prostu przegrywają. Druk dostępny jest najczęściej na stronie banku i można go złożyć online. Dobrze jest jednak, aby to przedstawiciel kancelarii udał się do placówki osobiście i złożył tam odpowiedni dokument. Znajdować powinno się w nim przede wszystkim uzasadnienie prośby oraz powody, dla których chcemy przewalutować kredyt.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *