Kredyty we frankach nie są już tak popularne, jak wcześniej, a to wszystko z powodu dość zawiłych i często niepoprawnych umów podpisywanych z bankami. Często miały one sporo błędów, a przede wszystkim opierały się na wielu zmiennych. Te umowy w obcej walucie musiały być bowiem określone, według pewnych wskaźników, na przykład WIBOR czy LIBOR. W poniższym tekście przyjrzymy się im obu i wyjaśnimy ich wpływ na kredyty we frankach.
Czym jest WIBOR?
WIBOR to skrócona nazwa Warsaw Interbank Offered Rate. Jest to wskaźnik, na podstawie którego udzielane są kredyty. Średnia stopa procentowa WIBOR jest więc wyznacznikiem dla banków oraz wskazówką co do tego, jak oprocentowany powinien być dany kredyt. Jest to również wyznacznik, na bazie którego banki udzielają pożyczek sobie nawzajem w polskiej walucie. Warto pamiętać również, że WIBOR to wskaźnik, który odnosi się głównie do kredytów i obligacji w złotówkach. Kiedy jego wartość spada, oprocentowanie kredytów również maleje. Warto jednak pamiętać, że dotyczy to także obligacji, których poziom oprocentowania staje się niższy. Poziom WIBOR aktualizowany jest w każdy dzień roboczy o godzinie 11 przez największe banki komercyjne w Polsce. Nie można jednak zapominać, że działania banków i tak oparte są o decyzje i przewidywania Rady Polityki Pieniężnej.
Czym jest LIBOR?
LIBOR, czyli London Interbank Offered Rate, to średnia stopa procentowa, która wykorzystywana jest do określania oprocentowania przy udzielaniu kredytów i pożyczek międzynarodowych. Dla klienta w Polsce wyznacznik ten może mieć duże znaczenia w przypadku zobowiązań zaciągniętych w innej walucie niż złotówki, na przykład kredyt we frankach. Warto jednak pamiętać, że stawki LIBOR wyznaczane są również dla innych walut, na przykład USD, EUR, GBP czy JPY.
Wysokość LIBOR może być szczególnie istotna dla osób, które zastanawiają się, o co chodzi w kredycie we frankach. To na jego podstawie, określane mogło być bowiem oprocentowanie, popularnych do niedawna kredytów hipotecznych we frankach. Warto jednak pamiętać, że od 1 stycznia 2022 roku, LIBOR dla CHF został zastąpiony wskaźnikiem SARON, co miało zauważalny wpływ na sytuację kredytobiorców w całym kraju.
Jak WIBOR i LIBOR wpływają na kredyt we frankach?
Wskaźniki WIBOR i LIBOR mają znaczący wpływ na kredyty frankowe, ale nie zawsze w takim samym stopniu. LIBOR jest wykorzystywany znacznie częściej przez kalkulatory kredytów we frankach, ponieważ jest to zobowiązanie w obcej walucie, udzielane przez polski bank. Wskaźnik WIBOR, który odnosi się przede wszystkim do zobowiązań w złotówkach, powinien stać się istotny dla frankowicza w momencie, kiedy zdecyduje się on na ugodę z bankiem i przewalutowanie kredytu, ponieważ w takiej sytuacji kredyt przeliczany jest na złotówki z wykorzystaniem wskaźnika WIBOR.
Najważniejszym, co warto wiedzieć na temat wskaźników WIBOR oraz LIBOR w kontekście kredytu we frankach, jest więc to, że w różnych sytuacjach mogły one mieć wpływ na wysokość oprocentowania kredytu. Kredyt frankowy przeważnie wiązał się z LIBOR, który jest wyznacznikiem stosowanym przez większość banków międzynarodowych. WIBOR natomiast ma znaczenie w sytuacji przewalutowania kredytu do złotówek.
0 komentarzy