Kredyt we frankach a pozew indywidualny, zbiorowy — który się bardziej opłaca?

Kredyt frankowy może okazać się sporym problemem i hamulcem życiowym. Aby się od niego uwolnić, nierzadko konieczne będzie wystosowanie pozwu przeciwko bankowi. Jednak w jakiej formie pozwać bank najskuteczniej? Poniżej omawiamy pozew indywidualny oraz zbiorowy i to, który się bardziej opłaca.

Kredyt we frankach a pozew indywidualny

Pozew indywidualny to bardzo spersonalizowana forma dochodzenia swoich praw oraz pieniędzy. Mówiąc najprościej, polega on na wytoczeniu procesu przeciwko bankowi przez jedną osobę. Oczywiście frankowicz nie ma obowiązku stawać przed sądem w pojedynkę. Przy wstępnej analizie umowy kredytowej oraz reprezentacji w procesie często pomagają specjaliści. Kiedy doświadczony w tym prawnik uzna kredyt frankowy, pozew i całe przedsięwzięcie za możliwe do wygrania, może on przystąpić do działania, tym samym odciążając płatnika.

Pozew indywidualny o kredyt we frankach to atrakcyjny sposób dochodzenia swoich racji, ponieważ skupia się on wyłącznie na naszej kwestii. Sąd będzie analizował zapisy jedynie naszej umowy, co może wszystko zauważalnie przyspieszyć. Dodatkowo pozew indywidualny daje Frankowiczowi możliwość dochodzenia od baku zadośćuczynienia, a nie tylko unieważnienia kredytu.

Kredyt we frankach a pozew zbiorowy

Pozew zbiorowy jest formą domagania się unieważnienia zapisów umowy przez większą grupę osób. Najczęściej za pozwem zbiorowym stało będzie 10 osób, które razem pozywać będą bank. Rozwiązanie to nie jest jednak idealne. Z zalet można wymienić niższy koszt procesowy – 1/10 całości – ponieważ każdy Frankowicz płacił będzie tak samo. Do minusów można zaliczyć głównie fakt, że pozew zbiorowy może trwać o wiele dłużej. Wynika to z tego, że sąd musi rozpatrzyć wszystkich dziesięć poszczególnych umów kredytowych.

Głównym minusem, pozwu zbiorowego kredytu we frankach może okazać się to, że nawet zakończony pozytywnie proces będzie skłaniał bank jedynie do uznania umowy za nieważną. Oznacza to, że aby uzyskać należne odszkodowanie, kredytobiorca, będzie zmuszony do podjęcia dalszych działań prawnych, co łączyć będzie się z kolejnymi kosztami.

Jaki pozew się bardziej opłaca przy kredycie we frankach?

Obie formy pozwu mają swoje wady i zalety, ale bezpiecznie założyć, że dla pojedynczego kredytobiorcy, mogącego pozwolić sobie na wyższe koszty procesowe, korzystniejszy może okazać się pozew indywidualny. Ma to związek, z tym że sąd będzie zobligowany przeanalizować wyłącznie jedną umowę kredytową, co przełoży się na krótszy czas procesu. Mówiąc o jednej umowie kredytowej, łatwiej powinno być również zaangażować prawnika, który mógłby podejść do naszej sprawy indywidualnie. Zawsze należy jednak pamiętać, że rodzaj podjętych działań prawnych powinien odpowiadać naszej konkretnej sytuacji.

Tak więc porównując pozew indywidualny oraz pozew zbiorczy w przypadku kredytu frankowego warto pamiętać o szczegółach tych działań. Pozew indywidualny jest działaniem, w którym stajemy naprzeciw banku w rozprawie sądowej sami, a najlepiej wspierani przez wykwalifikowanych prawników. Pozew zbiorczy to działanie w grupie, które nie może jednak jako tako zmusić banku do wypłaty należnych środków. Ten rodzaj pozwu może jednak doprowadzić do unieważnienia kredytu. Decydując, które działanie będzie dla nas bardziej opłacalne, najlepiej dobrze przeanalizować własną sytuację finansową i zdolności prawne.

1 komentarz

  1. Felica

    Pozew zbiorowy o kredyt frankowy brzmi rozsądnie, ale to trzeba znaleźć tylu zmotywowanych ludzi, co może być trudniejsze. Moim zdaniem chyba lepiej sądzić się samemu.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *