Jakie są alternatywy dla przewalutowania kredytu frankowego?

Wiele osób, które mają kredyt we frankach, szuka sposobów, na wyjście z kłopotów, jakie spadły na nich wraz z nagłym podwyższeniem kursu waluty. Ponieważ kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt tego rodzaju, muszą obecnie płacić bardzo wysokie raty, często kierują sprawy do sądów, a te przychylają się do proponowanych przez kancelarie frankowe rozwiązań.

Czym jest przewalutowanie kredytu frankowego?

Jest kilka opcji, które mają do wyboru Frankowicze, decydujący się na walkę o swoje prawa przed sądem. Warto tutaj zaznaczyć, że często przyczyną kłopotów, z którymi muszą mierzyć się kredytobiorcy, były nieuczciwe umowy, podpisane z bankiem. W takim przypadku możliwe jest całkowite unieważnienie umowy, jednak wszystko zależy od rodzaju zobowiązania i wielu innych czynników. Często proponowaną opcją jest przewalutowanie kredytu, które polega na przeliczeniu pozostałej do spłaty kwoty z franków na złotówki. Przewalutowanie to nie to samo, co odfrankowienie – w tym przypadku zmianie ulega także oprocentowanie kredytu, i z reguły jest ono nieco wyższe, niż przed operacją. Co ważne, przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy nie jest częste, zazwyczaj odbywa się natomiast po aktualnej cenie waluty. Jeśli kredyt we frankach jest spory, a kancelaria nie wskaże Ci innej opcji, często jest to lepszy wybór, niż płacenie ogromnych rat we frankach, jednak dużo bardziej opłacalne będzie odfrankowienie kredytu.

Odfrankowienie a przewalutowanie kredytu

Wbrew powszechnemu mniemaniu, odfrankowienie kredytu nie jest tym samym, co jego przewalutowanie. Odfrankowienie to inaczej uznanie, że klauzula indeksacyjna, która regulowała sposób płacenia raty i jej stosunek do franka szwajcarskiego, jest nieważna. A skoro tak jest, samo przeliczenie transzy na franki nie powinno nigdy mieć miejsca. Ulega więc przekształceniu sama spłata, która teraz wyliczana jest w złotówkach, bez zmian pozostaje natomiast oprocentowanie, które zazwyczaj jest bardzo niskie. Warto tutaj wskazać także na kwestię nadpłat frankowych, czyli obowiązek spłaty przez bank całego spreadu, to jest kwoty, jaką placówka zyskała na różnicach w kursie walut.

Na czym polega unieważnienie kredytu frankowego?

Jeśli będziesz miał szczęście, sąd może ogłosić całkowitą nieważność umowy frankowej. Dzieje się tak, kiedy odpowiedni organ stwierdzi, że umowa, na podstawie której dostaliśmy kredyt we frankach zawiera klauzule abuzywne, które w rażący sposób naruszyły interes klienta. W takim przypadku są dwa sposoby potraktowania sprawy, na podstawie których sąd wydaje wyrok. Jest to teoria dwóch kondykcji, oraz teoria salda. Pierwsza zakłada, że każde roszczenie (banku i klienta) jest traktowane osobno, czyli w przypadku przegranej, bank może wnieść drugą, niezależną sprawę, odnośnie któregoś aspektu kredytu. Druga opcja opiera się korzyściach dla strony, która na nieuczciwej umowie straciła najwięcej – a niemalże we wszystkich przypadkach, jest to właśnie kredytobiorca. Unieważnienie umowy frankowej skutkuje rozwiązaniem zobowiązania i spłatą tylko takiej sumy pieniędzy, jaka została pożyczona – nadpłaty w ratach, które już zostały spłacone, muszą zostać klientowi zwrócone przez bank.

1 komentarz

  1. Paweł35

    Ja walczyłem długo o pełne unieważnienie mojego kredytu frankowego i uważam to za najlepszy sposób na rozwiązanie tego tragicznego problemu! Było ciężko, ale jednak warto

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *