Inflacja a kredyt frankowy — co warto wiedzieć? 4 najważniejsze kwestie

Inflacja potrafi skomplikować życie człowieka. Działania finansowe na każdym szczeblu mogą okazać się o wiele bardziej nieprzyjemne dla płatnika, a niepewności w podobnej sytuacji może tylko dodawać konieczność spłaty kredytu w obcej walucie. Poniżej przedstawiamy więc 4 najważniejsze kwestie i to, co warto wiedzieć w temacie inflacji i kredytu frankowego.

  1. Przewalutowanie kredytu a inflacja
  2. Kredyt frankowy denominowany a indeksowany
  3. Odfrankowienie kredytu
  4. Unieważnienie kredytu frankowego

1. Przewalutowanie kredytu a inflacja

W momencie, kiedy kurs waluty zaczyna być niestabilny, inflacja może zacząć odbijać swoje piętno na kredycie frankowym i sytuacji finansowej kredytobiorcy. Jednym ze sposobów na niestabilną sytuację ekonomiczną może być przewalutowanie kredytu, co pozwala niejako zmienić kredyt frankowy na złotowy. Przewalutowanie kredytu na euro lub inną walutę również jest możliwe w teorii, ale główną względem inflacji dalej może być to sytuacja małostabilna.

Główną zaletą, jaką daje przewalutowanie kredytu we frankach na PLN może być uwolnienie się od ryzyka kredytowego. Bez zmieniającego się kursu waluty obcej, kredytobiorca może mieć większą pewność, że całkowita wartość kredytu do spłaty będzie mniej podatna na zmiany.

2. Kredyt frankowy denominowany a indeksowany

Kredyty frankowe różnią się od siebie także rodzajem. Spotkać można kredyty denominowane oraz indeksowane, które działają inaczej wobec inflacji. Kredyt denominowany określa z góry założoną kwotę do spłaty, która wyrażona powinna być w obcej walucie.

Kredyt indeksowany natomiast opiera się na spłacie zadłużenia z uwzględnieniem kursu waluty z dnia spłaty. Oznacza to również, że całkowity konieczna wartość do spłaty nie jest znana przed uzyskaniem środków. Ten rodzaj kredytu ma również do siebie to, że ostateczna należność wymagana od kredytobiorcy może znacznie przewyższyć wysokość uzyskanych początkowo środków.

3. Odfrankowienie kredytu

Podobnie do przewalutowania, odfrankowienie kredytu jest jedną z metod radzenia sobie z uciążliwą relacją inflacji a kredytu frankowego. Jednak w porównaniu do przewalutowania kredytu frankowego, odfrankowienie zakłada błędy w pierwotnej umowie kredytowej.

Mianowicie indeksowanie kredytów może obarczać kredytobiorcę zbyt wysokim, a co za tym idzie nieuczciwym ryzykiem. Odfrankowienie ma więc na celu uznanie wątpliwych lub potencjalnie nieuczciwych fragmentów umowy za niebyłe. Może być to jeden ze sposobów poprawienia sytuacji kredytobiorcy, w obliczu niestabilnej sytuacji związanej z inflacją.

4. Unieważnienie kredytu frankowego

Rosnąca inflacja może również doprowadzić nas do całkowitego zakwestionowania umowy kredytowej. Przewalutowanie kredytu we frankach lub jego odfrankowienie mogą jednak zakładać dalsze utrzymanie części zapisów pierwotnej umowy. Jeśli jesteśmy jednak przekonani, iż umowa ta jest całkowicie niezgodna z prawem, istnieje możliwość jej „likwidacji”. Unieważnienie kredytu frankowego polega bowiem na uznaniu całości umowy za niebyłą i przywróceniu naszej sytuacji finansowej do tej sprzed podpisania umowy.

Jak więc widać, inflacja, a kredyt frankowy mogą być ze sobą silnie powiązane. Może się również okazać, że kondycja naszej krajowej waluty może wymusić lub przyspieszyć decyzję o zmianach względem zaciągniętego kredytu frankowego. 4 najważniejsze kwestie, o których warto pamiętać w podobnej sytuacji to po pierwsze, możliwość przewalutowania kredytu. Idąc dalej, należy skupić się na formie naszego kredytu, ponieważ niektóre z nich będą bardziej narażone na działanie inflacji. Kończą, jeśli odnajdziemy w naszej umowie rażące błędy, warto pamiętać o możliwości odfrankowienia lub unieważnienia kredytu frankowego.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *