Ile kosztuje przewalutowanie kredytu hipotecznego? Koszty przewalutowania kredytu

Był czas, że banki umożliwiały zaciągnięcie kredytu hipotecznego w innej walucie niż się zarabia. Co więcej, zachęcały do tego bardzo korzystną ofertą. Mowa przede wszystkim o słynnych już kredytach frankowych. Dzisiaj są one bardzo problematyczne w spłacie. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z tym, jest przewalutowanie kredytu. Ile to kosztuje? Wyjaśniamy!

Przewalutowanie kredytu we frankach

Zanim powiemy co nieco o kosztach, z jakimi wiąże się przewalutowanie kredytu frankowego, musimy w ogóle wyjaśnić sobie ten termin. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć, skąd biorą się koszty, a także czy da się na tym zyskać, a może stracić?

Przewalutowanie kredytu, określane również jako restrukturyzacja, w praktyce oznacza po prostu przeliczenie zobowiązania, jakie zaciągnęło się w banku z jednej waluty na inną. Przewalutowanie kredytu zaciągniętego w obcej walucie służyć ma przede wszystkim ustaleniu korzystniejszych warunków spłaty kredytu. Czy aby na pewno?

Przewalutowanie kredytu spowoduje, że w pozostałym okresie kredytowania kredytobiorca spłacać musi zadłużenie w polskiej walucie. Warto wiedzieć, że właśnie od tej chwili zobowiązanie podlegać będzie oprocentowaniu zależnemu od stawki WIBOR, a więc od stóp procentowych obowiązujących na polskim rynku międzybankowym.

To jednak nie wszystko. W momencie przewalutowania kredytu kwota jaka pozostała do spłaty, jest przeliczana na złotówki, ale po bieżącym kursie walutowym, a nie tym, jakie było w momencie zawierania umowy, a co dla wielu było bardzo kuszące.

Choć może się wydawać, że na przewalutowaniu kredytu frankowego można zyskać, nie jest tak do końca. Zwłaszcza biorąc pod uwagę koszty. Przewalutowanie nie oznacza tylko zmiany waluty. Z taką operacją wiążą się dodatkowe koszty. To właśnie one sprawiają, że niekoniecznie opłaca się przewalutować kredyt.

Ile kosztuje przewalutowanie kredytu hipotecznego?

Rodzaj i wysokość kosztów związanych z przewalutowaniem kredytu są zależne od kredytodawcy. Nie ma jednakowych opłat we wszystkich bankach. To sprawia, że trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, czy opłaca się przewalutować kredyt we franku szwajcarskim. Właśnie dlatego warto skonsultować to z prawnikami, którzy mają doświadczenie w rozstrzyganiu tego typu spraw.

Koszty przewalutowania kredytu

Z jakimi wydatkami przy przewalutowaniu kredytu hipotecznego we franku szwajcarskim trzeba się liczyć? W najlepszym przypadku tego typu operacja będzie wiązała się tylko z koniecznością sporządzenia aneksu do umowy. To zwykle koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Niestety to nie wszystkie opłaty. Bardzo często trzeba liczyć się z pobieraniem przez bank prowizji za przewalutowanie. Może ona wynosić od około 0,5 do nawet 2 procent wartości salda kredytu. Jest ona doliczana proporcjonalnie do comiesięcznych rat.

Dodatkowym kosztem jest również tak zwany spread walutowy, czyli różnica pomiędzy kursem wypłaty a spłaty kredytu.

Tak więc to, ile kosztuje przewalutowanie kredytu, zależy od indywidualnej oferty danego banku, ale też konkretnej sytuacji frankowicza.

Przewalutowanie kredytu – kalkulator

Nie jest łatwo samodzielnie i czysto teoretycznie sprawdzić, czy opłaca się przewalutowanie kredytu frankowego. Owszem, można iść za głosem, że jak kredyt, to tylko w walucie, w której się zarabia, ale z racji na koszty przewalutowania, może jednak okazać się, że za bardzo zwiększy to zobowiązanie. Aby wyliczyć, czy opłaca się przewalutować kredyt frankowy, należy znać ofertę konkretnego banku, a także ustalić, po jakim kursie to nastąpi. Warto skorzystać z kalkulatora finansowego dla frankowiczów. Znaleźć go można w internecie. Warto jednak wiedzieć, że wyliczenia będą orientacyjne. Dokładna wartość zależna jest od zmian oprocentowania, a także warunków kredytowania.

Czy opłaca się przewalutowanie kredytu?

Dobrze jest pomyśleć o przewalutowaniu wtedy, gdy waluta, w jakiej się ma zadłużenie, jest tania, ale mówi się, że będzie drożeć. Dzięki temu można uniknąć ryzyka walutowego związanego z wahaniami kursu jednej waluty w stosunku do drugiej.

Z pewnością opłaca się przewalutować kredyt w sytuacji, gdy zmienia się walutę, w jakiej uzyskuje się dochód. Niezależnie od tego, czy wraca się z zagranicy do Polski, czy odwrotnie. Zawsze bezpieczniej jest mieć kredyt w tej samej walucie, w której się zarabia.

Alternatywy dla przewalutowania kredytu we frankach

Są inne sposoby niż przewalutowanie na to, by nieco ułatwić sobie spłatę kredytu zaciągniętego we franku szwajcarskim. Inną możliwością jest odfrankowienie kredytu. To działanie, które możliwe jest w sytuacji, gdy uda się ustalić nieważność umowy kredytu. Jest to możliwe w sytuacji, gdy w umowie kredytowej znajdą się klauzule abuzywne, z których wynika, że bank zastosował niedozwolone sposoby przeliczania rat. Właśnie wtedy możliwe jest przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy. Spłaca się kredyt w złotówkach, ale oprocentowany zgodnie z LIBOR.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *