Ile kosztuje pozew o kredyt frankowy?

Frankowicze coraz chętniej składają pozwy przeciwko bankom. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć czytelnikom koszta związane zarówno ze składaniem pozwu frankowego, jak i z samym procesem sądowym. Odpowiemy też na pytanie, czy bardziej opłacalny jest pozew zbiorowy o kredyt frankowy, czy może indywidualny.

Ile kosztuje indywidualny pozew o kredyt we frankach?

To, ile będzie nas kosztować pozew sądowy o kredyt frankowy, zależy w dużej mierze od tego, jaką kancelarię frankową wybierzemy. Kancelarie mogą stosować kilka rodzajów wynagrodzenia za sprawę sądową, frankowicz może się spodziewać:

  • wynagrodzenia jednorazowego, które należy wypłacić niezależnie od wyniku rozprawy sądowej,
  • wynagrodzenia opartego na opłacie inicjacyjnej,
  • succese fee – premii za wygranie sporu frankowego, której wysokość jest różna w zależności od kancelarii.

Należy przy tym pamiętać, że żaden prawnik nie może prowadzić sprawy tylko za premię sukcesyjną, to delikt dyscyplinarny.

Koszty związane z pozwem frankowym

Samo złożenie pozwu frankowego może wiązać się z różnego rodzaju opłatami. By wniosek sądowy przeciwko bankowi był kompletny, należy załączyć pełną dokumentację związaną z kredytem frankowym.

Płatne zaświadczenie o historii spłaty kredytu

Do pozwu o kredyt frankowego należy załączyć zaświadczenie o wysokości spłaconych rat kredytu przez cały okres trwania zobowiązania finansowego. To ważny dokument, na jego podstawie wylicza się wysokość roszczenia, które przysługuje frankowiczowi. Żeby zdobyć zaświadczenie, należy złożyć wniosek w danym banku, jest on płatny i w zależności od instytucji finansowej opłata może wynieść od 100 do 300 zł.

Opłata za pozew frankowy

Pozew o kredyt frankowy należy także opłacić, wysokość opłaty za złożenie wniosku sądowego jest regulowana w Art. 13a W ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z dnia 28 lipca 2005 r. Opłata za pozew frankowy według ustawy wynosi maksymalnie 1000 złotych (wynosi ona 5% wartości przedmiotu sporu). Do wniosku należy załączyć potwierdzenie uiszczenia tejże opłaty.

Koszty związane z sądową sprawą frankową

Na tym koszta związane z pozwem o kredyt frankowy się nie kończą. Jest jeszcze szereg innych kwestii finansowych, o których frankowicz musi pamiętać.

Opłata za zabezpieczenie powództwa

Jeśli bank zobaczy, że frankowicz zapłacił więcej pieniędzy, niż bank mu wypłacił, to konieczne będzie zabezpieczenie powództwa i zawierzenie obowiązku spłaty kolejnych rat kredytu frankowego. Takie zabezpieczenie powództwa można złożyć razem z pozwem sądowym albo sąd może sam wydać postanowienie o zabezpieczeniu, tylko wtedy będzie to podlegało dodatkowej opłacie, która wynosi 100 złotych.

Opłata za opinię biegłego

Opinia biegłego z dziedziny ekonomii czy finansów nie jest obowiązkowa, ale zdecydowanie może ona pomóc frankowiczowi. Opinia ta jest obiektywnym dowodem na to, czy zasadność, jak i żądanie kredytobiorcy jest zasadne. Koszta związane z powołaniem opinii biegłego wahają się od 1500 do 3000 złotych.

Koszta związane z pełnomocnictwem podczas procesu frankowego

Jeśli frankowicz podczas sprawy sądowej jest reprezentowany przez kancelarię frankową, to musi on uiścić opłatę skarbową za udzielenie pełnomocnictwa. Wysokość tej opłaty również jest przewidziana w ustawie i wynosi ona 17 złotych.

Jakie są koszty pozwu zbiorowego o kredyt we frankach?

Zbiorowy pozew frankowy może być tańszy, jednak równa się on też z mniejszymi korzyściami dla frankowiczów. Opłata sądowa przy pozwie zbiorowym jest mniejsza niż w przypadku pozwu indywidualnego, koszt obsługi prawnej również jest mniejszy, ponieważ jest on dzielony na wszystkich występujących w sprawie kredytobiorców. Zbiorowe pozwy frankowe mogą pozwolić na pewne oszczędności, jednak nie dają one możliwość do dochodzenia zwrotu za nadpłacone raty kredytu CHF.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *