Czy warto składać pozew o kredyt frankowy w 2022?

Mimo że kredyty frankowe nie są udzielne od wielu lat, wciąż stanowią gorący temat. Wynika to z faktu stosowania klauzul abuzywnych (zakazanych) przez banki. Wielu frankowiczów w związku z tym decyduje się na wniesienie pozwu o kredyt frankowy. Czy w 2022 roku jest to opłacalne posunięcie? Jakich zmian w prawie można spodziewać się w tym roku?

Czego mogą spodziewać się frankowicze w 2022 roku?

Ostanie lata pokazały, że kredyty frankowe są obciążeniami, których trudno się pozbyć, jednak sprawy sądowe nie są niemożliwe do wygrania. W 2021 roku zapadła rekordowo wysoka liczba wyroków sądów, które przychylały się do racji kredytobiorców, pozwalając im na odfrankowienie kredytu lub nawet unieważnienie zawartej przed laty umowy. Tendencja ta nie powinna ulec zmianie w tym roku. Warto także podkreślić, że w najbliższym czasie rozwiązana może być kwestia bezumownego korzystania z kapitału, która dla banków stanowi argument utrudniający kredytobiorcy zrezygnowanie z umowy frankowej bez kolosalnych opłat. Sprawa ta jest rozpatrywana indywidualnie, póki co w tym aspekcie wciąż nie ma oficjalnego orzecznictwa.

Czy warto składać pozew o kredyt frankowy?

Mając kredyt frankowy, pozew przeciwko bankowi może być bardzo dobrym posunięciem. W zależności od powództwa istnieje duże prawdopodobieństwo, że banki przychylą się do: całkowitego unieważnienia umowy, które skutkować będzie zwrotem dotychczasowych świadczeń przez obydwie strony kontraktu, odfrankowienia kredytu, którego efektem jest utrzymanie umowy w mocy, jednak bez zakazanych klauzul umownych, zwrotu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, a także zwrotu niesłusznie naliczonych nadpłat, które były pobierane na mocy klauzul niedozwolonych.

Kolejną istotną kwestią jest spłacony kredyt frankowy a pozew. Warto podkreślić, że nie tylko frankowicze, którzy wciąż spłacają zobowiązanie, mogą starać się o dochodzenie swoich praw przed sądem. Mając uregulowane raty, warto skontaktować się z prawnikiem w celu ustalenia kroków do podjęcia oraz zweryfikowania terminów przedawnienia.

Chcąc napisać pozew frankowy, wzór trudno może być znaleźć w internecie. Lepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest zgłoszenie się do kancelarii prawniczej, która przygotuje odpowiednie pisma na podstawie oceny indywidualnego przypadku oraz pomoże przejść swojemu klientowi przez cały proces.

Kredyt frankowy – pozew zbiorowy czy indywidualny?

Pozew o kredyt frankowy może być złożony indywidualnie lub zbiorowo (w tym wypadku do sądu wspólnie występuje co najmniej 10 powodów). Na jaki się zdecydować, by uzyskać satysfakcjonujący rezultat? Co do zasady uważa się, że dużo bardziej opłacalny jest pozew składany przez pojedyncze podmioty. Zazwyczaj cechuje go większa rzeczowość, możliwość dochodzenia konkretnych roszczeń oraz szybszy czas rozpatrywania sprawy. Wyrok pozwu zbiorowego stanowi jedynie potwierdzenie, że umowa na kredyt frankowy jest nieważna, a także że zawiera klauzule abuzywne. Sędziowska praktyka pokazuje, że takie rozwiązanie jest dużo mniej korzystne dla frankowiczów, mimo że przed laty pozwy zbiorowe były niezwykle często wnoszone. W 2022 roku nie jest to opłacalne.

1 komentarz

  1. Tymek98

    No oczywiście, że warto! Pozew frankowy dobrze jest składać zawsze, kiedy występuje taka potrzeba i jest to możliwe. Jeśli mamy pewność, że umowa posiada błędny, to warto spróbować!

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *