Czy warto przewalutować kredyt we frankach? Korzyści i zagrożenia

Przewalutowanie kredytu frankowego jest jedną z możliwości pozbycia się zobowiązania w obcej walucie i jej zmianą na kredyt w złotówkach. Warto wiedzieć, czy proces ten się opłaca i jakie korzyści oraz zagrożenia wynikają z przewalutowania kredytu we frankach.

Czy warto przewalutować kredyt we frankach?

Złożenie wniosku o przewalutowanie kredytu dla wielu jest szansą na to, by uwolnić się od zobowiązania zaciągniętego w obcej walucie, bez udziału sądu. Należy jednak pamiętać, że przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy nie jest możliwe, a przeliczany on jest po obecnie obowiązującym kursie. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ przewalutowanie kredytu frankowego po niekorzystnym kursie może nie tylko nie spowodować obniżenia rat, ale nawet je zwiększyć.

Aby przewalutowanie kredytu we frankach było korzystne z punktu widzenia kredytobiorcy, musi spadać wartość franka w stosunku do złotówki, a jednocześnie prognozy powinny wskazywać na podwyższenie kursu tej waluty.

Jakie są korzyści i zagrożenia wynikające z przewalutowania kredytu?

Dominująca korzyścią, wynikającą z przewalutowania kredytu frankowego jest uniezależnienie się od wahań franka i możliwość otrzymania szansy, by swoje zobowiązanie spłacać w złotówkach. Zaznaczyć należy również, że przewalutowanie kredytu to ważna część ugody, która przedstawiana jest przez banki.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że przewalutowanie kredytu frankowego to najlepsze rozwiązanie, na jakie może zdecydować się kredytobiorca. Głębsze analizy tego procesu pokazują jednak, że nie w każdej sytuacji będzie to korzystne. Specjaliści wskazują na minus fakt, iż spłata nie odbywa się po kursie z dnia podpisania umowy, a zależna jest od aktualnego kursu, który obowiązuje w banku udzielającym kredytu.

Dodatkowo zaznaczyć trzeba, że niektóre z banków pobierają opłaty i prowizje związane z przewalutowaniem kredytów. W ostatecznym rozrachunku może to doprowadzić do tego, że jest to rozwiązanie nieopłacalne finansowo. Innym zagrożeniem jest zmiana oprocentowania z LIBOR na WIBOR, co może skutkować dodatkowym wzrostem miesięcznych rat.

Jakie są alternatywy dla przewalutowania kredytu we frankach?

Na szczęście skorzystać można z alternatywnych rozwiązań, prócz przewalutowania kredytu we frankach. Wyroki frankowe pokazały, że złożenie pozwu frankowego jest skuteczne i opłacalne.

Przy pomocy doświadczonych specjalistów, frankowicze coraz częściej skutecznie dochodzą swych praw w sądach i wygrywają sprawy, dzięki którym mogą pożegnać się z frankowym zobowiązaniem.

W przypadku, kiedy umowa kredytu hipotecznego zawiera klauzule zakazane, kredytobiorca ma możliwość, aby dokonać procesu odfrankowienia. Procedura ta skutkuje zwrotem nadpłaconych rat oraz zmniejszeniem salda kredytowego. Co prawda, wiąże się ona z wymogiem pozwania banku, jednak jak pokazuje doświadczenie, może przynieść dla kredytobiorcy naprawdę sporo korzyści.

1 komentarz

  1. Roman

    Przewalutowanie kredytu we frankach kiedyś może i było opłacalne, ale teraz… Kurs złotego spada na łeb, na szyję… Przewalutowanie kredytu w tej chwili to prawdziwe finansowe samobójstwo.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *